• Birleşmiş Milletler Dünya Dağlar Günü Etkinliklerine Okulumuzdan Katkı

  Birleşmiş Milletler Dünya Dağlar Günü Etkinliklerine Okulumuzdan Katkı

  2003 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Dağlar Günü, her yıl 11 Aralık günü ve haftasında düzenlenen çeşitli etkinliklerle pek çok ülkede anılıyor.

  Bu senenin teması olan “#Mountains Matter for Biodiversity” (Dağlar Biyolojik Çeşitlilik için Önemlidir) ise dağ ekosistemlerinin önemini vurgulamayı amaçlıyor.

  Bu sene “Küresel Salgın Sürecinde Dağlar ve Doğa Sporları” konusunun ele alındığı panel oturumu Montis Trips & Expeditions, Macerita ve Impact Hub İstanbul iş birliği ile 12 AralıkCumartesigünü saat 17:00’de çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

  Panel (Webinar) formatında Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve Youtube üzerinden canlı yayınlanan etkinlikte, küresel salgının gölgesinde geçen 2020 yılı konuklarıyla birlikte ekoloji, dağcılık, doğa sporları ve etkilenen sektörler başlıkları altında değerlendirilmiştir.

  Yüksekokulumuz ÇevreSağlığı Programı Öğretim Üyesi Ekolog Dr. Okan ÜRKER`inana konuşmacı olarak katkısağladığı bu etkinlik sürecinde;

  - Dağların dünyada ve ülkemizdeki önemi, dağlara yönelik tehditler,

  - Küresel Salgın Sürecinde Ekolojik İlişkiler
  - Salgının ortaya çıkış nedeni ve yaygınlaşmasındaki etkenler
  - 2020 yılı boyunca yaşanan diğer felaketlerin (orman yangınları vb) birbiri ve iklim krizi ile ilişkisi
  - Bu salgının sonucu olarak azalan insan hareketliliğinin doğaya ve yaban hayatına etkisi (pseudo ya da kısadönemli etkiler, kamuoyuna yanlış aktarılan mitler)
  - Dağ ekosistemlerinin/biyolojik çeşitliliğinin bizleresağladıkları hizmetler/faydalar

  -Dağ ekosistemlerinin uzun vadeli korunmasında sürdürülebilir yöneti(şi)mçözümleri

  gibi konular özelinde değerlendirmelerinin yer aldığı online buluşmanın podcast linkine aşağıdaki web sayfasındanulaşabilirsiniz.